Топ 10 дівочих ворожінь

Пимоненко М. Святочні ворожіння.1988 р.

Хто у давні часи найбільше чекав Нового року – то це дівчата. До чого ж вони у нас цікаві та нетерплячі! Дівчата не забували, що після свята Водохреща знову засилають сватів, тож варто додати лише трохи зусиль – і стане відомо: чи чекати в Новому році судженого, хто буде твоїм чоловіком, куди саме підеш у чужу хату, і чи буде майбутній шлюб щасливим. Зауважу, що дівчата ворожили і на свято Катерини , і на Андрія, а ще на Різдво та Хрещення. Отже, щоб доля посміхнулася дівчині в наступаючому році робили такі спеціальні дії

1. Під Новий рік о 12-й годині ночі голою замітали в хаті.
2. Пускали два окрайчики хліба на воду: треба тільки, щоб вони зійшлися – тоді і свати забаряться.
3. Пекли спеціального книшика (печиво), а потім цілий день на Новий рік носили його за пазухою.
4. Через голову, а якщо вдасться, то й через хату кидали чобіт і дивилися, як він упаде. Якщо чобіт ставав підошвою, дівчина мала невдовзі вийти заміж, а якщо носком – треба дивитися, в який бік він вказує, адже саме звідти прийде суджений (добре аби хлопці жартома не встигнули чобота вкрасти!)

Читайте також: Парубоцькі бешкети

5. Брали воскову свічку, що залишилася від Великодня (так звана страсна свічка), і миску з водою. 

Ворожіння зі свічками

Віск топили в залізній ложці, виливали у воду, давали йому охолонути, а тоді брали й доводили до стіни, дивлячись, щоб була з того воску тінь. По ній і намагалися вгадати свою долю.
6. Завзято носили дрова до хати і лічили, скільки їх у кожному оберемку: якщо парна кількість, то й дівчина буде «до пари».
7. Лічили кілки на чужому тині: якщо дев'ятий траплявся обтесаний, чекали, що сватати дівчину буде бідний, «голий» чоловік, а якщо кілок траплявся з корою – то багатий.
8. Ходили із книшем у руці слухати під вікна: коли в хаті хтось спересердя гримав на дітей: «сиди ..., не ходи ..., не бери. ..» – це означало, що дівчині ще рік сидіти у дівках. Або ж з книшем виходили на вугол хати і слухали, з якого боку пес гавкає, вірили, що ту сторону дівчина піде заміж.
9. Ловили павука у горнець, там прикривали його, щоб кудись не втік. Як павук зачинав снувати павутину – скоро заручини.
10. В накреслене крейдою коло насипали кілька купок ячменю, потім приносили з сідала сонного півня, з чиєї купки птах починав клювати, та скоро вийде заміж.

Наскільки дієві ці стародавні ворожіння, можете перевірити самі, тож хай вам, дівчата, неодмінно посміхнеться доля!

Читайте також: Українські вечорниці

доктор історичних наук